Haber

Erzincan Madenindeki Siyanür Ölçümleri Açıklandı

Erzincan Türkiye’nin İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde liç kazık kaymasının meydana geldiği maden sahasında inceleme yapan bilim insanları, siyanür ölçümleriyle ilgili açıklama yaptı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Fazilet, “Çok büyük bir kitlesel hareket var. Farklı riskler de var. Sadece siyanür değil. Bu risklerin toprakta, havada ve suda hem siyanür hem de ağır metal düzeyinde çevre ve insan sağlığı açısından bir takım analizlerle takip edildiği görüldü.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Fazilet şunları söyledi:

“İnsanların şu sıralar en çok merak ettiği siyanürle ilgili tartışmaları yerinde görme fırsatı bulduk. Bugün iki kez yere inip dışarı çıktık. Siyanürle ilgili ağırlaşan tartışmaların tabi ki normal. Şu anda ölçümler yapılıyor. AFAD ve Sağlık Bakanlığı cihazlarıyla sahadayız.Şu anda bu ölçümler devam ediyor.Bu ölçümlerden aldığımız bilgilere baktığımızda siyanür açısından değerlerin çok fazla ortaya çıkmadığını gördük. Şu anda bir risk var. Bu ölçümler insan sağlığı ve çevre açısından bakıldığında çok büyük bir olay. Çok büyük bir kitle hareketi var. Farklı riskler de var. Sadece siyanür değil. Ancak gördük ki bu riskler Toprakta, havada ve suda siyanür ve ağır metaller düzeyinde çevre ve insan sağlığı açısından bir takım analizlerle takip ediliyor.Biz aslında bu konuyla ilgili önerilerimizi devletimizin yetkililerine sunduk. bizi bu konuyla ilgili neden buraya çağırdılar? “Çevre ve insan sağlığı açısından gördüğüm verilere baktığımda şu an için acil bir risk teşkil etmiyor…”

Bölgedeki zehirli gazlarla ilgili maske takılmasına gerek olmadığını belirten Erdem, “Aldığımız bilgiler uluslararası limitlerin çok altında. Şu anda böyle bir risk yok. Şu anda hava değerleri mevcut. Hava ölçümleri açısından kütle hareketleri nedeniyle çok iyi gidiyor.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) Anabilim Dalı Doçenti. Dr. Sermet Sezigen, “İnsan sağlığını tehdit edecek düzeyde siyanür ölçülmedi” dedi.

Sahada çalışan personelin olası siyanüre maruz kalmaması için gerekli önlemlerin alındığını vurgulayan Sezigen, şöyle konuştu:

“MASKESİZ GÖREVLERİMİZİ YAPIYORUZ”

“Ama özellikle bu aşamada kişisel koruyucu ekipman ve maske olmadan görevimizi yaptığımızı görüyorsunuz. Ancak sahadaki arkadaşlarımız mutlaka kişisel koruyucu ekipman kullanarak işlerini yapıyorlar. Olay yerindeki arkadaşlarımızın tüm koruyucu ekipmanları mevcut. Zaten öyle çalışıyorlar, çünkü risk var, bugün buradayız.” “Sahanın yakınındaydık. Zaten her türlü donanıma sahipler. Ancak orada korkulacak düzeyde siyanür olmadığını biliyoruz ama… Giymeleri gerekiyor.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu